Карта на Израел
Dan Senor and Soul Singer - Start-up Nation
Video
През ноември 2009 година в Ню Йорк е издадена книгата на Дан Сенор (Dan Senor) и Сол Зингер (Saul Singer), под название "Start-up Nation". На фона на масово възприетото впечатление за Израел, като страна на конфликти, войни и терор, налагано от световните медии, тази книга създава съвсем друг образ на страната.
Авторите на книгата ги занимава въпросът как тази страна, само до преди няколко десетилетия бедна, скована от социолистическа идеология и заета с безкрайни войни е съумяла да създаде предприятия и цели промишлени отрасли, които догониха и изпревариха своите европейски конкурентни.
Израел, чието население е 60 пъти по-малко, от това в Европейския Съюз, привлича половината от рисковия капитал, инвестиран в икономиката на страните от Евросъюза взети заедно.
На борсата Nasdaq , хай-тек предприятията от Израел се котират повече от всички страни на ЕС взети заедно.
Израел заема първо място в света, по средства използвани за научни разработки на глава от населението – 4.5% от БВП.
За разлика от разпостраненото в света мнение, предприятията от гражданската промишленост дават в Израел по-голямата част от техническите инновации. Военната промишленост представлява по-малко от 5% БВП на страната.
Много гиганти на високите технологии, такива като Intel, Microsoft, eBay, Cisco, Google, са създали центрове за разработки на своите най-съвремени програми именно в Израел. Един от американските ръководители на eBay е казал в интервю пред авторите на книгата: „ Най-голямата тайна на компанията, се състои в това, че нашия живот и смърт зависи от производителността на нашите израелски разработчици”.
Сред израелските изобретения са – чипа на Интел Duo, използваните в медицината таблетки с вградени камери, мобилни телефони, системата за търсене в Google, последните версии на Microsoft Outlook, системата за откриване на измами използвана в PayPal и много други.
При това, честите войни, които се налага да води със съседите си, не отблъсква инвеститорите: за последното десетилетие с терор, интифади, война с Ливан и операции в Газа, частта на Израел в рисковите инвестиции се е удвоил.
Към първоначалната бедност и социализма на бащите-основатели на страната, може да се прибави и това че голямата част от населението е дошло от страни с много ниска развита частна инициатива, т.е от социалистическите страни.
Как да се обясни, че за кратко време Израел успя да намери модел, направил го една от най-успешните държави в света?
За да разберат как е станало това, Сенор и Зингер са изучили израелското общество, като социални антрополози и са проанализирали неговите характеристики.
По тяхно мнение, един от най-важните фактори за успеха се явява свободата, която цари в израелските предприятия. В други страни работниците често не изразяват своето мнение и сляпо се подчиняват на началниците си, дори и да знаят, че това ще увреди производството.
В Израел те протестират и спорят, което помага да се видят проблемите и да се спаси предприятието от крах. Източник на тази безпределна свобода на словото, както считат авторите на книгата е военната служба, където на израелците се налага да поемат отговорност в още съвсем млада възраст. Двайсетгодишни юноши командват сложни операции по време на които трябва да разгромят врага, да запази личния състав и по възможност арабското гражданско население. Колкото и ужасен да е понякога този опит, той може да бъде прекрасна подготовка, за съвременните ръководители в напрегнати стресови ситуации. Малките размери на страната, отсъствието на строги социални ерархии и армията като място за смесване на всички социални и етнокултурни слоеве на обществото – всичко това прави Израел идеален за построяване на мрежи, толкова необходими за създаване и развитие на предприятия.
Както казва Йоси Варди, създател и финансирал много интернет предприятия в Израел, „схемата на социалните отношения в Израел е проста: всеки познава всеки, всички са служили в армията с брата на някого, майката на всеки може да се окаже вашата учищна преподвателка, а чичото- вашия командир във армията”.
Израел е най-откритата в света страна за талантливите чужденци, тази страна е готова да ги признае и помогне да развият дарованието си, смятат Сенор и Зингер.
По материали от статията на Олег Кременчугский в www.zman.com
START-UP NATION addresses the trillion dollar question: How is it that Israel-- a country of 7.1 million, only 60 years old, surrounded by enemies, in a constant state of war since its founding, with no natural resources-- produces more start-up companies than large, peaceful, and stable nations like Japan, China, India, Korea, Canada and the UK?
With the savvy of foreign policy insiders, Senor and Singer examine the lessons of the country's adversity-driven culture, which flattens hierarchy and elevates informality-- all backed up by government policies focused on innovation. In a world where economies as diverse as Ireland, Singapore and Dubai have tried to re-create the "Israel effect", there are entrepreneurial lessons well worth noting. As America reboots its own economy and can-do spirit, there's never been a better time to look at this remarkable and resilient nation for some impressive, surprising clues.
Абонамент за:
Публикации (Atom)